Beyşehir Devlet Hastanesi

Konya İl Sağlık Müdürlüğü
Beyşehir Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ketem Polikliniğimiz Açıldı

Güncelleme Tarihi: 16/01/2018

KETEM POLİKLİNİĞİMİZ AÇILDI

Beyşehir Devlet Hastanesi  bünyesinde hizmet vermeye başlayan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Eğitim Merkezi (KETEM),  hizmete açıldı.

Törenine katılan Konya İl Sağlık Durumu Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, Irk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Beyşehir İlçe Sağlık Durumu Müdürü Dr. Mehmet Özkan, Devlet Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Uz. Dr. Hüseyin Kosat kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi. Başlangıç programının ardındaki gazetecilere merkezle ilgili bilgiler veren Halk Müziği Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, böyle bir birimi Devlet Hastanesi bünyesine kazandırdıklarını belirterek, “Böyle bir birimin açılmasına gereklilik duyulmasının aşağıda yatan temel sebep; vatandaşlarımızı hastalanmadan önce bilinçlendirerek bilhassa üç kanser türünde, tarama noktasında bir süreci başlatmış bulunuyoruz” dedi. Bu kanser türlerinin sütun, rahim ağzı, meme kanserinden oluştuğunu vurgulayan Dr. Öznavruz, belirlenmiş yaş grubundaki vatandaşların ilk olarak aile hekimlerine müracaat ettikten sonradan, veri alıp bu birime başvurabileceklerini söyledi.

Bu birimdeki görevli ebe ve hemşirelerin üç kanser türündeki mevcut inceleme ve tetkikleri alarak bunu Ankara’daki bir afiyet merkezine hemen aktardığını ve sonuçlarının değerlendirildikten sonra sürecin aile hekimlerine bildirildiğini belirten Öznavruz, “Aile hekimlerimiz de kendi nüfusuna belirtilen kişileri TC kimlik sorgulamalarından sorgulayarak kararsız bir şart varsa bir üstteki merkeze sevkini sağlıyoruz. Özellikle vatandaşlarımızdan istirhamımız; hiçbir şikayeti yokken bu birimlerimize müracaatlarının sağlanmasını istiyoruz. Bunda ne gibi menfaat var? Geçen yıl Konya’da üç kanser türünde yapmış olduğumuz taramalarda hiçbir şikayeti olmayan fakat daha yuvalanma noktasındaki 147 kanserli hastayı tanı ettik ve çok basit müdahalelerle, bu insanlarımızın hayatı negatif etkilenmeden biz onları bitmiş sağlıklarına kavuşturmuş olduk. O yüzden, kanserden yok, geç kalmaktan korksunlar. Çünkü, kanser vaktinde teşhis edildiğinde, tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. Vatandaşlarımız, bilhassa aile hekimlerimize müracaat edip taramalarını mutlaka yaptırsınlar” diye konuştu.

 

Dr. Küçünkendirci  ve Öznavruz, sonradan hastane yöneticileri ile birlikte yapımı yapılmak üzere olan yeni Beyşehir Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. 

 

 

KETEM.jpg